top of page
_96A6435.jpg

Hakkımızda

GELENEKSEL SPORLAR ULUSLARARASI FOTOĞRAF YARIŞMASI

 

Geçmişle gelecek arasında bağ kurmanın, kültürel aktarımın ve toplumda kimlik ve aidiyet duygusu geliştirmenin önemli alanlarından birinin de geleneksel sporlar ve oyunlardır. Günümüzde bu sporların unutulması, popüler olmaması, bu spor ve oyunları yapacak alanların azlığı, şehirleşme ve dijitalleşme ile bu sporlara karşı ilginin azalması gibi nedenlerle geleneksel ve yöresel sporlar çok az bilinmektedir. Sadece spor olarak değil, kültürel öğelerde kaybolmaya doğru gitmektedir, son yıllarda yayınlanan tarih temalı dizi ve filmler ile günümüzde etno sporlara ilgiyi artırmıştır. Etnik ve yöresel sporlarla ilgili bu yarışmayı yapma amacımız:
 

 • yarışmacıların kendi ülkelerinin geleneksel sporlarını araştırmaya teşvik etmek,

 • unutulmaya yüz tutmuş sporları ve oyunları gün yüzüne çıkarmak,

 • gençleri spora yöneltmek,

 • fotoğrafçılık becerilerini arttırmak,

 • sporun sanatla ilişkisine vurgu yapmak,

 • etno spor ile doğal hayatın bağını göstermek,

 • bu sporlar ile ülke ve bölgelerin kültürlerini tanıtmak,

 • bağımlılık, obezite, depresyon gibi birçok bedensel ve mental hastalıkların önleyicisi olan spora katkı sunmak,

 • etno spor ve oyunları fotoğraflarla kayıt altına almak,
   

Yarışmayı Kepenk Gençlik Derneği organize etmektedir, yarışma ‘Gelenekten Geleceğe, Spordan Kardeşliğe’ isimli Erasmus+ projesi kapsamında yapılmaktadır, Avrupa Birliği Erasmus Programı Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilmektedir.

Yarışmada dereceye girenlere para ödülü verilecektir. Ödül kazananalar düzenlenecek gala gecesinde açıklanacaktır. Gala gecesinde fiziki ve dijital sergi düzenlenecektir. Dereceye giren fotoğraflardan oluşan dijital sergi yarışma internet sitemizden ücretsiz olarak yayınlanacaktır.
 

"Erasmus+ / Avrupa Dayanışma Programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir. Burada yer alan içerik yazarın görüşlerini yansıtmaktadır ve bu görüşlerden Avrupa Komisyonu ve Türkiye Ulusal Ajansı sorumlu tutulamaz."

GELENEKTEN GELECEĞE, SPORDAN KARDEŞLİĞE PROJESİ

 

                Kepenk gençlik derneğinin yürütücülüğünde devam eden Erasmus+ projesi, içerisinde birçok faaliyet bulunan bir etno spor projesidir. Projeye Makedonya, Kosova ve İsveç ülkelerinden ortaklar ile yapılmakta, katılımcılar ve davetliler ile bu ülkelerin öne çıkan etno sporlarıyla ilgili eğitim ve deneyim imkânı sumaktadır. Proje boyunca yapılan çekimler ile etno spor belgesi hazırlanmaktadır.  Projenin Türkiye/Sivas ilinde küçük bir etno spor festivali yapılmıştır. Proje boyunca yapılan söyleşi, panel ve çalıştay gibi akademik faaliyetler ile etno sporun çok çeşitli yönleri ele alınmaktadır. Geleneksel sporların önemi, içinde sadece spor değil, etnik, kültürel ve yöresel değerlerinde olmasıdır. Geleneksel sporlar ile kültürler arası transfer, geçmiş ile bağ kurma, bağımlılıklara karşı korunma, sağlıklı yaşam sürme, düşük rekabet yüksel dostluk ruhu ile takım çalışması, doğal malzemeler ve mekânlarda spor yapma imkânı olmaktadır. Bizde projemiz ile günümüzde film ve diziler ile popüler olan tarih teması üzerinden insanları geleneksel sporlar ile buluşturmayı ümit ediyoruz. Proje kapsamında yapılan uluslararası fotoğraf yarışmasıyla tüm dünyadaki etno spor ve oyun çeşitlerini tanımayı ve tanıtmayı hedefliyoruz. 

KEPENK GENÇLİK DERNEĞİ

 

Mesleki eğitim merkezleri ve meslek liselerinde eğitim görmekte olan, esnaf ve sanatkârımızın dükkânında çıraklık veya kalfalık yapan, girişimciliği seçerek yeni iş kurmuş olan genç esnaflar, yeni ustalar, esnaf ve sanatkârların çocukları ve genç çalışanları ile ülkemizdeki tüm çocuk ve gençlerimizin hayrına çalışmalar yapmak için kurulmuştur.  2016 yılında Esnaf ve Sanatkarlar Derneği genel başkanı Mamut Çelikus ve genel merkez yönetim kurulu üyeleri tarafından gençlik ve spor faaliyetleri yapmak üzere ayrı bir dernek olarak faaliyetlerine başlamıştır.

Gençlerin özellikle çırak ve kalfalarımızın çalıştıkları sanayi ortamındaki yetersizlikler, günümüzde artan bağımlılıklar, gençlerin vücut ve akıl sağlığını korumak için spor önemli olduğundan bu yönde çalışmalar yapmaktadır. Kepenk Spor; futbol turnuvaları, gençlik kampları, ahilik, esnaflık, girişimcilik ve bağımlılık konularında eğitimler, kitap, kariyer, devlet teşvikleri konularında programlar, sporcular, deneyimli örnek esnaflar, ilgili devlet ve sivil toplum kurumlarının temsilcileriyle söyleşiler, paneller, geleneksel sporlar gibi çeşitli proje ve faaliyetler yapmaktadır. Yapılan çalışmalarla yetişmekte olan nesle spor alışkanlığı kazandırmak, spor vesilesiyle kardeşlik ortamı oluşması, bağımlılıklardan uzak kalınması, Ahilik değerleri ile gelecekte güzel esnaf olmaları, yaşlısına saygılı deneyimlerini önemseyen, küçüğünü koruyan, ailesine, dinine, ülkesine faydalı kaliteli insanların yetişmesi için çalışıyoruz.

Sadece spor ile sınırlı kalmıyor; kültür, sanat, sinema, dijitalleşme, oyun, gezi, geleneksel el sanatları gibi faaliyetlerle gençlerin ilgisini çekerek gönüllerine girmeye çalışıyoruz. Gençlerimiz ile yaşlı esnaflarımızı buluşturarak, yaşlıların deneyimlerini, tavsiyeleri gençlere; gençlerin yenilikçi fikirleri ve genç bakış açılarını yaşlı esnaflarımıza aktarıyoruz. Gençlerimizin ileride helal kazan, işini en iyi yapan, çevresine duyarlı, hayvanlara zulmetmeyen, ailesine destek olan, dükkânı temiz, yeni teknolojilere hâkim, uluslararası rekabet edebilen iyi birer esnaf ve sanatkâr olmaları veya sanayici, işadamı, akademisyen, memur, asker, yönetici, işçi olarak hangi işi yaparlarsa yapsın güzel insan olmalarını umuyoruz.

Derneğimizin eski adı Kepenk Spor Kulübü Derneğiydi, yeni yasa gereği isim değişikliği yapılarak Kepenk Gençlik Derneği yapılmıştır.

bottom of page